Return to main page

 

Informatyka ponadświetlna

 Zbigniew Andrzej Nowacki

Moje foto

Łódź, wrzesień 2010

Wkrótce po tym jak w roku 1997 rozpocząłem pracę na Politechnice Łódzkiej, poszukiwałem tematu mojej rozprawy habilitacyjnej. Szybko dowiedziałem się, że przyszłością informatyki jest użycie komputerów kwantowych. Zgodziłem się, z grubsza rzecz biorąc, z tą opinią, ale ponieważ lubię myśleć niestandardowo, ujrzałem pewne sprawy w innym świetle.

Doszedłem do wniosku, że zastosowanie qubitów i procesorów Feynmana może mieć szereg praktycznych ograniczeń, i dlatego potrzebne jest alternatywne rozwiązanie. Począwszy od roku 2002 próbuję publikować prace naukowe, które mogą doprowadzić nas do nowego obszaru technologicznego nazwanego przeze mnie SIT (Superluminal Information Technology), ale w recenzjach otrzymuję głównie inwektywy i obelgi. Moim zdaniem, brak rzeczowych kontrargumentów dowodzi, że mam rację.

Pewnego dnia otrzymałem wiadomość, że moje prace nie będą publikowane w żadnym czasopiśmie naukowym (i to było jedyne prawdziwe zdanie w całej recenzji). Poczułem zapach Świętej Inkwizycji. Na szczęście, nie żyjemy w średniowieczu, a ja nie jestem Galileuszem. Nie wyrzekłem się moich poglądów, a skoro istnieje Internet, postanowiłem opublikować niektóre z moich prac na tej witrynie.

W chwili obecnej żadne dalsze recenzje moich artykułów nie są potrzebne. Wiem już, co współcześni fizycy mogą powiedzieć o moich eksperymentach. Na przykład pewien recenzent pracy Quantum Nonlocality... nauczał mnie, iż "Twierdzenie Bella implikuje, że jeśli istnieje model zmiennych ukrytych dla mechaniki kwantowej, to musi on być nielokalny nic więcej." Jedyny drobny problem polega na tym, że ja nie opieram się na tym twierdzeniu oraz nie zajmuję się modelami zmiennych ukrytych. Jeśli w ogóle wspominam nierówności Bella, to ma to właśnie na celu podkreślenie, że przy ich pomocy nie można przesyłać sygnałów.

Oczekiwałbym raczej praktycznej weryfikacji eksperymentów proponowanych w  Quantum Nonlocality..., a także w napisanych w języku polskim artykułach O możliwości transmisji... oraz  Ponadświetlna transmisja... Jeśli wyniki będą pozytywne (w co absolutnie nie wątpię), to będziemy w stanie powiedzieć, że SIT jest faktem. To może być alternatywa dla procesorów Feynmana. 

Komputery i sieci kwantowe

Wyobraźmy sobie komputer, którego procesor zawiera łącza kwantowe opisane w Quantum Nonlocality... i Ponadświetlna transmisja... Podobne są w jego twardym dysku (lub w czymś tego typu) i innych urządzeniach peryferyjnych, a ponadto wszystkie jego części są połączone przez takie łącza. Komputer komunikuje się ze światem zewnętrznym poprzez pewien rodzaj Internetu, gdzie większość danych jest również przesyłana przy użyciu łącz kwantowych. Ta ostatnia możliwość jest – jak wszyscy wiemy w obecnych czasach – niezwykle ważna, ale nieosiągalna przy użyciu procesorów Feynmana. 

Czy możemy nazwać tę maszynę komputerem kwantowym? Odpowiedź jest chyba oczywista. Jednakże to urządzenie nie będzie wymagać żadnych specjalnych algorytmów, ponieważ będzie ono operować po prostu na bitach a nie na qubitach. Dlatego maszyny i sieci kwantowe tego typu będą przetwarzać i przesyłać wszystko z wielką prędkością. 

Jeśli Mark Zuckerberg, właściciel Facebooka przemianowanego w roku 2021 na Meta Platforms, pragnie naprawdę zrealizować swoje marzenie o sieci wirtualnych światów 3D, tj. 'metaverse', trzeba powiedzieć, że procesory Feynmana niewiele mu pomogą, nawet gdyby w końcu zaczęły działać. Z drugiej strony, moje maszyny kwantowe wydają się być idealnie stworzone do tego celu. Nadświetlna transmisja może być także bardzo przydatna dla Elona Muska w jego planach podboju kosmosu.

Jeśli wyniki doświadczeń będą pozytywne, obiektywna teoria zjawisk kwantowych stanie się niezbędna. Artykuł Quantum Physics... zawiera (z konieczności bardzo wstępny) zarys takiej teorii. Rzecz jasna, inne propozycje są ciągle możliwe (np. info-mechanika z Alternative Gravity Approach... wygląda niesamowicie zachęcająco).

Sprawdź czy trafiłem

Łódź, wrzesień 2019

W ostatnich dniach w Internecie pojawiła się wiadomość, że podobno procesory Feynmana już działają niezawodnie i szybciej niż tradycyjne maszyny. Sądzę, że to jest przygotowanie do przyznania w tym roku nagrody Nobla za komputery kwantowe tego typu. Niemożliwe? Cóż, nie takie pomyłki już się zdarzały... Jeśli teraz zostaną nagrodzeni ci, których mam na myśli, będzie niezły ubaw.

Łódź, październik 2019

No cóż, tym razem się nie udało. (Gratuluję członkom Komitetu Noblowskiego, że nie dali się nabrać na tę mistyfikację.) Szkoda, miałem bowiem przygotowane obszerne omówienie. Ale nic straconego, może pośmiejemy się za rok.